W pewnym momencie dla Kremla stało się jasne że nowe pokolenie Rosjan nie będzie cierpliwie znosić kłamstw i machinacji kierownictwa kraju. Po tym jak młodzież zaczęła aktywnie uczestniczyć w protestach przeciwko skorumpowanej rosyjskiej władzy, w latach 2017-2018 rozpoczęły się areszty młodych ludzi, oskarżanych o działalność terrorystyczną.

Dwie sprawy, które zostały, które zostały wszczęte podczas tej fali represji spotkały się ze szczególnym rezonansem społecznym. To tak zwana sprawa „Sieci” i sprawa „Nowej potęgi”. W obu przypadkach grupy młodych ludzi, którzy komunikowali się ze sobą online i od czasu do czasu spotykali osobiście, zostali oskarżeni o próbę „mobilizacji mas społecznych w celu dalszej destabilizacji politycznej sytuacji w kraju”, a także o organizację zbrojnego powstania przeciwko ustrojowi państwowemu. W przypadku sprawy „Sieci” Na ławie oskarżonych zasiedli ludzie w wieku od 20 do 30 lat z Penzy i Petersburga, przede wszystkim ludzie o lewicowych i anarchistycznych poglądach.

Sam pomysł, by dziesiątka młodych ludzi, którzy mieszkają w dwóch oddalonych od siebie miastach organizowało grupę terrorystyczną w celu zbrojnego obalenia rosyjskiego reżimu brzmi dość absurdalnie. Zeznania oskarżonych i wielu świadków, które zostały wykorzystane w procesie zgodnie z prawem nie mogą stanowić dowodów, ponieważ były składane pod wpływem tortur. Oskarżeni byli bici, torturowani prądem elektrycznym, duszeni plastikowymi torbami, straszono ich, że zostaną zgwałceniu lub zabici. Fakt stosowania tortur wobec oskarżonych potwierdzony i udokumentowany  przez członków Społecznej Komisji Obserwacyjnej. Tak naprawdę przemoc fizyczna była główną metodą prowadzenia śledztwa.

Dowody, które w tej sprawie przedstawili śledczy i prokuratura nie są wiarygodne także z innych powodów. Podrzucona broń, zmontowane nagrania rozmówców telefonicznych, fałszowane dokumenty i utajnione dane świadków potwierdzają, że proces został sfingowany na potrzebny władzy. Nawet nazwa tego rzekomego spisku, czyli „Sieć” została wymyślona przez śledczych. Tak naprawdę nie istniała taka organizacja, nie było żadnej działalności terrorystycznej.

Wyroki w sprawie „Sieci” usłyszeli:

Dmitrij Pczelincew, 26 lat – 18 lat pozbawienia wolności

Ilja Szakurskij, 22 lata – 16 lat pozbawienia wolności

Maksim Iwankin, 24 lata – 13 lat pozbawienia wolności

Michaił Kulkow, 24 lata – 10 lat pozbawienia wolności

Wasilij Kuksow, 31 lat – 9 lat pozbawienia wolności

Arman Sagynbajew, 26 lat – 6 lat pozbawienia wolności

Julian Bojarszynow, 27 lat, 5,5 roku pozbawienia wolności

Wiktor Filinkow, 24 lata – 7 lat pozbawienia wolności

Igor Szyszkin, 27 lat – 3,5 roku pozbawienia wolności

Tym młodym mężczyznom po prostu złamano życie…

Stowarzyzsenie „Memoriał” wspiera oskarżonych w tej sprawie, okazując im i ich rodzinom pomoc prawną i finansową. Kupując pamiątki na naszej stronie pomagacie tym młodym ludziom oraz innym więźniom politycznym przeżyć, wspieracie ich nie tylko materialnie, ale również moralnie, okazując międzyludzką i międzynarodową solidarność.

Przejdź do sklepu ->

Dowiedz się więcej na naszej stronie->