Warszawa


Co Polacy wiedzą o życiu społecznym i politycznym współczesnych Rosjan? … że autorytarny przywódca jest u władzy od ponad 20 lat; … że większość ludzi go popiera, podczas gdy inni są prześladowani, zupełnie jak w czasach komunistycznych rządów. Niestety, ten utarty, smutny obraz przesłania istotne szczegóły.
Wystawa rosyjskiej satyry „20 lat Putina na ostrzu ołówka” jest próbą pokazania Rosji polskiemu widzowi w inny sposób. Nie przez pryzmat szablonów, nie przy pomocy długich artykułów i raportów, ale oczami Rosjan – przez rysunki, z których sami się śmieją (choć czasem przez łzy).
Na wystawie przedstawiono kilkadziesiąt prac znanych rosyjskich autorów, rysujących w bardzo różnych stylach z punktu widzenia techniki i języka sztuki. Najważniejszą cechą, która łączy tych artystów jest uczciwe i gorzkie spojrzenie zarówno na rosyjski rząd, jak i na społeczeństwo.
Zaprezentowano tutaj różne tematy tak różne jak: media i opozycja, sądy i wybory, polityka zagraniczna i koronawirus, Putin i Miedwiediew. Ogólne spojrzenie na kraj i zachodzące w rosyjskim społeczeństwie procesy pokazują plansze „Władza i społeczeństwo” oraz „Rosja to stan umysłu”. Część pracNiektóre prace opatrzono komentarzem. Mamy nadzieję, że wszystkie prace zostaną zrozumiane przez polskiego widza. Niektóre z nich mają uniwersalny, ponadgraniczny charakter. Choć, jak pisał półtora wieku temu rosyjski poeta Fiodor Tiutczew, „umysłem Rosji nie zrozumiesz” – to może uda się to poprzez śmiech.
W przygotowaniu wystawy wzięli udział:
Maria Charmast, Walentina Czubarowa, Magdalena Czyż, Anna Dobrowolskaja, Joanna Fomina, Agnieszka Kaniewska, Jacek Kucharczyk, Nikita Kuzniecow, Warwara Magomedowa, Gieorgij Nurmanow, Marcin Piaseczny, Maria Podrabinek, Piotr Sejbil, Paulina Siegień, Anastasia Siergiejewa, Iwan Solowjow, Paweł Szajkin, Wiktor Szenderowicz, Krzysztof Tyczko, Jędrzej Walc.
Specjalne podziękowania dla Marcina Wichy.
Agenda
Denis Łopatin i Aleksiej Merinow – rosyjscy karykaturzyści
Walentyna Czubarowa – kuratorka wystawy
Ziemowit Szczerek – pisarz, felietonista
moderacja – Piotr Pogorzelski, Biełsat, autor podcastu Po Prostu Wschód
Wystawa „20 lat Putina na ostrzu ołówka” jest próbą pokazania Rosji polskiemu widzowi w inny sposób: nie przez pryzmat szablonów i nagłówków wiadomości, ale oczami Rosjan - przez rysunki z których Rosjanie się śmieją, choć czasem przez łzy.
Wystawę będzie można oglądać w dn. 6-22 października w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, a także w Krakowie i we Wrocławiu. Podczas spotkania otwierającego 6 października autorzy karykatur i eksperci porozmawiają o losach karykatury na Wschodzie po upadku ZSSR, jak dwie dekady rządów Putina wpłynęły na sztukę rosyjską, jak czuję się dziś słynny rosyjski humor.
Nagranie transmisji otwarcia:
https://www.youtube.com/watch?v=T6KRndBYc0s
Wystawa została przygotowana przez zespół Stowarzyszenia "Za Wolną Rosję", z pomocą merytoryczną znanego rosyjskiego pisarza Wiktora Szenderowicza. Pomocy w opracowaniu koncepcji wystawy udzielił Marcin Wicha.
Wystawa współfinansowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach X Otwartego Konkursu.