Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” powstało w Warszawie w 2015 roku. Jego założycielami są obywatele Rosji, Polski, Ukrainy i innych państw, zdaniem których przekształcenie Rosji w zorientowane na człowieka demokratyczne państwo jest jednym z niezbędnych warunków zrównoważonego rozwoju cywilizacji europejskiej w XXI wieku.

Promujemy i realizujemy projekty na rzecz: wspierania ruchu demokratycznego w Rosji i informowania o jego działaniach, dialogu międzykulturowego, działalności edukacyjnej, konsolidacji rosyjskiego ruchu demokratycznego w Europie.

 

Pomimo że jest to wystawa satyryczna, posiada swój poważny cel. Zachęcamy do kupowania gadżetów – kubków, koszul, kalendarzy – z wybranymi rysunkami, bo środki z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc rosyjskim więźniom politycznym.

Chodzi o pomoc prawną, czyli wywalczenie dla nich złagodzenia wyroku lub poprawę warunków więziennych. Pieniądze są niezbędne, aby kupować więźniom jedzenie i potrzebne im rzeczy, na które rodzin często nie stać. Są również potrzebne samym rodzinom, w których często są dzieci lub starsze osoby. A w parze z cierpieniem z powodu uwięzienia bliskiej osoby oraz stygmatyzacji, nierzadko idzie prawdziwa nędza.

Jedną z najbardziej szanowanych w świecie organizacji, która zajmuje się tym problemem, jest Stowarzyszenie Memoriał. Na liście osób, które eksperci Stowarzyszenia uznają za więźniów politycznych oraz prześladowanych z powodu poglądów religijnych, znajduje obecnie ponad trzysta nazwisk. Są to między innymi Tatarzy krymscy, przedstawiciele opozycji z Moskwy, Kaukazu i innych regionów, dziennikarze, członkowie organizacji muzułmańskich oraz Świadkowie Jehowy.
Pieniądze ze sprzedaży gadżetów, które znajdziecie na stronie satyrosja.freerussia.eu, zostaną przekazane Stowarzyszeniu „Memoriał” na pomoc represjonowanym.