Anastazja Szewczenko, dziennikarka z Rostowa nad Donem, matka trójki dzieci, aktywistka, a potem jedna z liderek ruchu „Otwarta Rosja” od niespełna dwóch lat przebywa w areszcie domowym w związku ze sprawą, jaka się przeciwko niej toczy. Została oskarżona o działalność w „organizacji niepożądanej” na terytorium Rosji.

W styczniu 2019 roku do mieszkania Anastazji przyszły rosyjskie służby z przeszukaniem. Dwa dni później została objęta aresztem domowym mimo, że samotnie wychowuje trójkę niepełnoletnich dzieci. Jedno z nich, niepełnosprawna córka przebywała w specjalistycznym ośrodku, oddalonym ponad sto kilometrów od Rostowa. Sąd nie wyraził zgody, by Anastazja mogła odwiedzać córkę. Areszt domowy oznacza, że nie ma prawa nie tylko wychodzić poza obszar swojego mieszkania, nie może również korzystać z żadnych środków komunikacji.

W ostatni dzień roku, 31 grudnia 2019 roku córka Anastazji zmarła na oddziale intensywnej terapii, gdzie trafiła z zapaleniem oskrzeli. Śledczy zgodzili się wtedy, by Anastazja mogła pojechać i zobaczyć córkę. Lekarze wpuścili ją na salę dopiero wtedy, kiedy było już oczywiste, że dziecko umiera.

Od niemal dwóch lat Anastazja Szewczenko nie może prowadzić normalnego życia. Nie może pracować, nie może sprawować pełnowartościowej opieki nad dziećmi, nie ma dostępu do usług medycznych. Kiedy miała ostry ból zęba, musiała poprosić śledczych o specjalne zezwolenie na wizytę u dentysty.

Anastazja Szewczenko została oskarżona o coś, co stanowi przejaw legalnej działalności społecznej i dopuszczalnej krytyki władzy. Brała udział w publicznych debatach, organizowała wydarzenia o charakterze edukacyjnym, aktywnie uczestniczyła w społeczno-politycznym życiu regionu. Działała razem z grupą ludzi o podobnych poglądach, zrzeszonych w organizacji „Otwarta Rosja”, która zajmuje się inicjatywami obywatelskimi oraz obroną praw człowieka.

Materiały postępowania karnego, które toczy się przeciwko Anastazji Szewczenko noszą ślady fałszerstwa. Szewczenko została pozbawiona wolności tylko i wyłącznie z powodu swoich poglądów politycznych, w wyniku realizacji swoich obywatelskich praw i swobód, między innymi prawa do wyrażania opinii oraz udziału w pokojowych zebraniach i organizacjach.

Pojęcie „organizacja niepożądana” zostało sformułowane tak, by rozmywać istniejące w Rosji normy prawne, co otwiera drogę do ich dowolnej interpretacji, wbrew zasadzie pewności prawa. Rosyjska ustawa o organizacjach niepożądanych otrzymała negatywną ocenę Rady Europy, która wezwała do jej zrewidowania w taki sposób, by jej zapisy nie stały w sprzeczności z zasadami demokracji.

Przez cały ten czas Anastazję Szewczenko wspierają przyjaciele i współpracownicy oraz wszyscy ci, którzy nie mogą przejść obojętnie obok niesprawiedliwości, która ją spotkała. Kupując na naszej stronie pamiątki, pomagacie Anastazji i innym więźniom politycznym nie tylko materialnie, ale również moralnie, okazując międzyludzką i międzynarodową solidarność.

Przejdź do sklepu ->